Loading...

Uzmanlar ağır hukuk maçında on tur yapar – Rekabet uzman görüşlerinin bir davayı denemeye nasıl zorlayabileceği, Thomas v Farrago’nun

bir vaka çalışması Spor davası uyarısının yıllıkları:

Montgomery McCracken Walker & Rhoads LLP’den Eric Chang ve Dylan F. Henry tarafından

Tur 1- Gerçekler

2 Kasım 2013’te ağır siklet boksör Magomed Abdusalamov, Madison Square Garden’daki ringe adım attı ve New York Eyalet Atletik Komisyonu (SAC) tarafından düzenlenen bir dövüşte USNBC ağır siklet unvanını savunmak için meydan okuyan Ismaikel Perez’e karşı kare yaptı. Toz 10 tur cezalandırıcı darbeden sonra yerleştiğinde, Abdusalamov ağır siklet şampiyonu artık yoktu; Perez oybirliğiyle kararla kazandı. Ancak bu kayıp yakında Abdusalamov’un endişelerinin en azı olacaktı.

Gerard P. Varlotta, D.O. dahil olmak üzere SAC doktorları, Abdusalamov’un röportajdan sonra soyunma odasında kanlı ve şişmiş yüzünü inceledi. Doktorlar gözünün üzerinde bir yırtılma dikti ve Abdusalamov’un burun kırığı sürdürdüğünden şüpheleniyorlardı. Bununla birlikte, doktorlar Abduslamov’un herhangi bir nörolojik sorun ortaya koymadığını ve beyin travması, beyin kanaması veya subdural hematom gösteren hiçbir semptom görmediğini belirtti. Doktorların olası sarsıntı semptomlarını hızlı bir şekilde tanımalarına yardımcı olan King-Devick (KD) testini uyguladılar. Abduslamov maçtan önce ve sonra geçti. Sitede ambulans olmasına rağmen, doktorlar Abdusalamov’u hastaneye göndermedi. Aksine, onu bahçeden terk etmeyi temizlediler ve Florida’ya döndükten sonra sadece bir röntgen almasını tavsiye ettiler.

O gece bahçeden ayrıldıktan kısa bir süre sonra Abdusalamov giderek daha kararsız ve mide bulantısı oldu ve nörolojik sıkıntı belirtileri göstermeye başladı. Abdusalamov taksi ile Roosevelt Hastanesi’ne koştu ve burada subdural hematom ve serebral herniasyon teşhisi kondu. Yakında Abdusalamov acil beyin cerrahisi geçirdi, birden fazla vuruş geçirdi ve tıbbi olarak indüklenen bir komaya yerleştirildi. Solunum cihazını çıkarmak için kısa bir an hariç, Abdusalamov bir aydan fazla bir süredir komada kaldı. Sonunda hastaneden taburcu edildiğinde, Abdusalamov sağ tarafında felç oldu, yürüyemedi ve konuşması çoğunlukla mırıldandı.

2. Tur – dava ve kısmi yerleşim

Ocak 2014’te Abdusalamov ve ailesi New York eyaletine, SAC’a, üç kese ring’deki hekim ve hakemlere dava açtı. Davacılar, sanıkların, kavga sırasında ve sonrasında Abdusalamov’un fiziksel ve nörolojik durumunu belirlemek için yeterli tıbbi ve nörolojik muayene ve değerlendirme sağlayamadıklarını ve sanıkların “Abdusalamov’un idrarında bulunan kanın önemini tanıyamadıklarını, teşhis edemediklerini veya takdir edemediklerini iddia etmişlerdir. ilerleyici bulantı, kusma, baş ağrısı, halsizlik, yüz kırıntıları, el kırıkları, yönelim bozukluğu, tehlikeye atılmış koordinasyon, konuşma paterninin değiştirilmesi, uyuşukluk ve vertigo’nun kapalı travmatik beyin hasarının göstergesi belirtileri, semptomları ve şikayetleri. ” İddialar ayrıca sanıkların “yakınlardaki nitelikli bir hastane tesisine ambulans yoluyla zamanında ve uygun tıbbi ulaşım sağlayamadıklarını” iddia etti. Rings doktorlarına ve hakemlere karşı tıbbi yanlış uygulama kaldı.

3 ve 4 turlar – Sonsuz Yargı ve Özet Yargı Redux

Yargılamadan önce, rings doktorları özet yargılamaya yöneldiler. Sanıklar, Abdusalamov’un kavga sırasında veya Bout sonrası tıbbi muayenede hiçbir nörolojik sıkıntı belirtisi göstermediğini ve ayrıca Abdusalamov’u hemen hastane acil servisine göndermenin bir nedeni olmadığı için geçerli bakım standardından sapmadıklarını iddia ettiler. Mahkeme, Dr. Varlotta ile ilgili olarak özet karar verdi ve kabul etti.

Davacı yeniden düzenleme talep etti ve mahkeme yeniden değerlendirildikten sonra fikrini değiştirdi. Davacı, mahkemenin, açık nörolojik sıkıntı belirtileri olmasa bile, Abdusalamov’un daha fazla gözlem için tutulması veya beyninin BT taraması için bir hastaneye aktarılması gerektiğini belirleyen davacının uzmanını göz ardı ettiğini belirtti. Davacı, rakip uzman görüşlerinin, yani “uzmanların savaşı” nın mahkemenin özet yargılama hareketini reddetmesine ve davayı yargılamaya göndermesine yol açması gerektiğini ileri sürmüştür.

Mahkeme, davacının Dr. Varlotta’nın nörolojik sıkıntı belirtilerini kaçırdığına dair yetkin uzman kanıtları sunmadığı sonucuna varmıştır. Mahkeme, sanıkların uzmanlarının (1) Dr. Varlotta’nın kabul edilen bakım standartlarından sapmadığını, çünkü Abdusalamov’un maç sırasında veya sonrasında veya Varlotta sınavı sırasında hiçbir nörolojik sıkıntı belirtisi göstermediğini kabul etti, böylece Dr. Varlotta Abdusalamov’un daha sonra nörolojik sıkıntı belirtileri ve semptomları geliştireceğini makul bir şekilde tahmin etmişlerdir ”[1]; (2) Abdusalamovnull

Leave a Reply

Your email address will not be published.